Rehberlik Servisi

ANNE VE BABALARA ÖDEVLER

Çocuğunuzun geleceği, hayattaki her şeyden daha önemlidir. Onlara güzel ve huzurlu bir gelecek sağlamak, neredeyse tek amacınızdır ve bu amaca ulaşmak için de her türlü fedakârlığı yapmaya hazırsınızdır.

Çocuklarınıza mutlu bir gelecek sağlamanın ilk adımı, onların eğitimine verdiğiniz destektir. Bu destek, onların iyi okullarda eğitim görmelerini sağlamak ya da öğrenim hayatlarında karşılaşabilecekleri engellerle ilgili onlara yardımcı olmak şeklinde maddi ya da manevi olmaktadır. Unutmayalım ki çocuklarınız bu desteğin manevi kısmıyla daha çok ilgilidirler.

Çocukların öğrenim hayatlarında karşılaştıkları sorunların belki de en önemlisi “sınav kaygısı”dır. Bilim insanları, önemli bir iş yapılacağı zaman hissedilen kaygının bir ölçüye kadar olumlu olduğunu ancak bu kaygının artmasıyla kişinin yanlışa düşme ihtimalinin de artacağını vurgulamaktadırlar.

Anne babalar olarak çocuğunuzun sınav öncesi yaşadıkları aşırı kaygı durumunu önleyebilmek biraz da sizlerin elinde. Onlarla birlikte gerçekçi hedefler belirlemeli, baskı kurarak onlardan yapabileceklerinden fazlasını istememelisiniz. Ayrıca bunun tersi bir yaklaşım da onları olumsuz etkileyebilmektedir. Fazla iyimser olup çocuğunuza hayaller kurdurmak ve potansiyellerinin üzerinde hedefler koymalarına neden olmak da doğru bir yönlendirme değildir.

BU EVREDE ÖZEL NURAY ÖZER EĞİTİM KURUMLARI OLARAK SINAV KAYGISINI TANIMANIZA, ANLAMANIZA VE BU KAYGIYLA BAŞA ÇIKABİLMENİZE İLİŞKİN ÖNERİLER SAĞLAMAYA HAZIRIZ.

Westminster manastırının bodrumunda bir Anglikan piskoposunun mezarı üstünde şu sözler yazılıdır:

“Genç ve hür iken, düşlerim sonsuzken, dünyayı değiştirmek isterdim. Yaşlanıp akıllanınca, dünyanın değişmeyeceğini anladım. Ben de düşlerimi biraz kısıtlayarak sadece memleketimi değiştirmeye karar verdim. Ama o da değişeceğe benzemiyordu. İyice yaşlandığımda, artık son bir gayretle, sadece ailemi, kendime en yakın olanları değiştirmeyi denedim. Ama maalesef bunu kabul ettiremedim. Ve şimdi ölüm döşeğinde yatarken birden fark ettim ki, önce yalnız kendimi değiştirseydim, onlara örnek olarak ailemi de değiştirebilirdim. Onlardan alacağım cesaret ve ilhamla, memleketimi daha ileri götürebilirdim. Kim bilir, belki dünyayı bile değiştirebilirdim.”

Sevgili veliler, kaygının sebebi yüklenen sorumlulukların fazlalığı ya da beklentilerin çokluğudur. Çocuğunuzun bu hayatı tek başına sürdüreceğini lütfen unutmayınız. İlk olarak kendi kaygılarınızı ardından çocuğunuzun kaygılarını yıkmayı hedeflemelisiniz.
Rehberlik Servisi

Mübeccel TÜRKMEN

Rehber Öğretmen